fbpx

Jeden bežný Keto, Paleo, Primal –  Intermittent fasting deň

Mnoho ľudí, ktorí ma oslovia sa zaujímajú o to, ako také stravovanie vyzerá v bežnom živote. Nevedia si predstaviť nejesť. Jesť len určité veci a hlavne nemlsať kedy ich napadne. Každý z nás má trochu iný denný režim, tak hádam sa v tom mojom zopár z vás nájde a bude vám nápomocný.

Pred asi 4 rokmi som zmenil svoje stravovanie. Hlavným dôvodom bolo zdravie. Prekonal som sepsu  – otravu krvi. O tom možno v inom článku.

Dnes vyzerá môj jedálniček úplne jednoducho a hlavne mi nekomplikuje bežné fungovanie v dnešnej uponáhľanej dobe. Som úplne oslobodený od jedenia v behu, fast foodu, polotovarov a jedál podobných strave astronautov.

Okrem toho, že som sa zbavil zdravotných problémov vďačím tejto strave za to, že som sa v podstate oslobodil od jedla. Verte mi jesť 6 až 8, niekedy 10x denne je fakt otrava. Ak nie ste športovec, pre ktorého je šport zamestnaním a podriaďujete tomu všetko tak kľudne zabudnite na celodenné jedenie. Vystačíte si úplne v pohode s troma jedlami. Aj keď ja vravím dve kvalitné jedlá vás nasýtia do sýtosti.

Poďme teda na to ako taký môj bežný Paleo, Primal, Keto, Intermittent fasting deň vyzerá.

Som tzv. ranné vtáča od malička. Nerobí mi problém preto vstávať o 5 hodine ráno. Tí čo majú doma psa vedia, ako to chodí. Von sa chodí za každého počasia. Pol hodina až hodina pohodovej chôdze hneď po zobudení je fajn. Aspoň pre mňa. Aby som sa ale vrátil k tej strave.

Po zobudení je to zhruba pol litra čistej vody alebo minerálky čo do seba nalejem. Dôvod? Proste som smädný vždy ráno. Asi za hodinku príde na rad French press. Veru prepadol som aj ja kávičkovaniu. Tie malé poháriky akože kávy nie sú nič pre mňa. 3 decový pohár s kávou a mliekom. Keď si zaslúžim tak si dám šľahačku, veľa šľahačky. Kávu si sladím dvoma kúskami tabletovej stévie.

Teraz príde to najdôležitejšie. Asi ale neuhádnete čo to bude. Vlastne nič. Pretože do takej 11tej až 13tej hodiny nemám žiadne jedlo. Nepotrebujem ho. Môj organizmus už takto funguje dlhší čas. Od doby kedy sa zobudím až do 13tej hodiny je pre mňa bežný deň, či už absolvujem svoj tréning v posilke a potom sa venujem klientom alebo som v prírode a absolvujem nejakú túru. Poprípade je treba narúbať drevo, porýľovať záhradu všetko toto sa dá zvládnuť akože s prázdnym žalúdkom. Žalúdok možno prázdny je , no hlad ma neotravuje. Dočítate sa ako to robím, keď vydržíte čítať až do konca.

Moje hlavné jedlo dňa príde okolo poludnia. Hlavným zdrojom sú pre mňa vajíčka alebo mäso. Dosť často je to kombinácia oboch. Na instagrame je dôkaz.

 • 5 vajec – praženica alebo volské oká sú moji vaječní favoriti
 • Polovica stredne veľkej cukety
 • Polovica cibule
 • Pár plátkov slaniny – zhruba 50 gramov
 • Lyžica bravčovej masti

Z toho zbúcham buď praženicu alebo to zapracujem do volských očí aby to aspoň na sekundu nejako vyzeralo kým to zhltnem.

 • Pridám ešte ugrilovaný kus bravčového alebo hovädzieho. V priemere asi 200 gramov
 • Ako príloha príde na rad misa miešaného šalátu – zelené listy, avokádo, paradajka, paprika. Nie som koza aby som to žul také suché, takže na šalát príde olivový alebo repkový olej, citrónová šťava alebo jablkový ocot resp. balzamikový
 • Na záver miska ovocia – jahody, maliny, čučoriedky atď. Melónu v lete sa nedá odolať.

Na pitie mám väčšinou čaj sladený stéviou a minerálku, poprípade čistú vodu. Ak je čas tak jedna káva k tomu.

Toto je moje najväčšie jedlo dňa a vlastne prvé z dvoch. V dnešnej dobe jem málokedy 3x denne.

Musím podotknúť, pre mňa je toto prvé jedlo množstvom ľahko zvládnuteľné bez toho, aby som sa musel tresnúť na hodinu do postele a fučať od prežratosti. Spráskam to a ide sa ďalej, deň pokračuje.

Nasledujúce jedlo mám asi tak okolo 16tej hodiny. V tomto jedle sú také chuťovky. Niekomu príde možno moja kombinácia divná, no ja v nej dostanem do seba všetko čo mi dá energiu na ďalší deň.  Prvé aj druhé jedlo mi dajú do ďalšieho dňa toľko potrebných látok, že by sa z nich dalo fungovať ešte aj 3 či 4 dni. No nie je to super, byť najedený na pár dní dopredu?!

Ide sa jesť.

 • Hrsť orieškov, idem okolo nich tak do seba hodím zopár vlašákov
 • 2 plechovky sardiniek alebo dezert – Treska v majonéze pod 25 deka ani nejdem
 • Pár plátkov slaniny, salámu, klobásky – množstvo asi 20 deka
 • Zo zeleniny si dám nejaké paradajky, kúsok papriky a trošku avokáda

Takto vyzerá jeden môj bežný stravovací deň. Nič zložité. Dr. B práve z toho skolaboval nemám tam vlákninu z obilia. Zistil som však, že nie som prežúvavec ani nádoba na výrobu piva aby som v sebe nechal kvasiť obilie, tým pádom do seba nemusím cpať nič z akože super potravín, ktoré vám rozhodia krvný cukor a inzulín v tele sa ide zblázniť aby spracoval všetku nadbytočnú glukózu, ktorú obsahuje bežná strava. Veď to poznáte. Kávička plus bebe dobre ráno hneď po zobudení, koláčik v robote na desiatu, obed cestoviny alebo mäso a ryža, poobede koláčik a kávička. No a večer neostane nič v bezpečí veď do rána je ďaleko. Sladké , slané, pizza, čipsy, pivo, víno proste masaker. A žalúdok sa môže zblázniť.

Aby som to zhrnul a mohli ste si ísť dať nejakú dobrotu v podobe našej stravy, nebudem vás dlhšie zdržovať.

Pre mňa je toto bežná a denná strava s nejakými malými obmenami, ktorá mi vyhovuje a cítim sa z nej fit. Môžem ju len odporučiť. Tak isto pripraviť aj jedálniček pre vás ušitý na mieru. Ktokoľvek z vás ma môže kontaktovať.  Každý  sme iný a nie každému chutí to čo mne. No a nie každý má 110kg. Tieto jedlá mne pokryjú to čo potrebujem na bežné fungovanie v živote.

Predsa Vás ešte na chvíľu zdržím. Spomeniem ešte zopár doplnkov, ktoré popri strave využívam.

 • Proteínový prášok – Občas po tréningu si dám kokteil
 • Omega 3 mastné kyseliny – 5 toboliek v priebehu dňa
 • Draslík v práškovej forme, jedna nie plná čajová lyžička. Apropo draslík je veľmi dôležitý elektrolyt. O tom bude môj nasledujúci článok.

Tak to je asi tak všetko v jednom bežnom dni Keto stravníka.

Dobrú chuť priatelia.